Do Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku koniecznie zwróć się, jeżeli cierpisz na przewlekły kaszel lub chrypkę.

Przewlekły kaszel alergiczny

lifemedica-gdansk (3)Choć, jest naturalną i prawidłową reakcją obronną organizmu na substancje, które przedostają się poprzez inhalacje, kaszel, bywa niezwykle uciążliwą i kłopotliwą dolegliwością.
Długotrwały kaszel potrafi skutecznie obniżyć jakość naszego życia i zakłócić jego dotychczasowy rytm.  Z kaszlem – zarówno suchym, jak i mokrym – utrzymującym się ponad 6 tygodni – koniecznie trzeba udać się na wizytę lekarską w celu dokładnej diagnostyki. Kaszel często, choć nie zawsze, może być reakcją organizmu na alergeny, które próbuje zwalczyć. Ale tylko odpowiednie badania lekarskie wykluczą lub potwierdzą ewentualną alergię. Z wizytą u specjalisty alergologa nie warto zwlekać.

Jakie mogą być przyczyny kaszlu alergicznego?

Zazwyczaj kaszel alergiczny powodowany jest uczuleniem na konkretne produkty – alergia pokarmowa – uczulenia na konkretne produkty żywieniowe – np. jajka, mleko, owoce morza oraz inne. Równie częstą przyczyną stanowi ekspozycja chorego na najczęściej uczulające alergeny – kurz, pyłki, roztocza, grzyby i pleśń, które przedostają się do organizmu poprzez inhalacje. A także astma alergiczna, czy zapalenie zatok.

Objawy przewlekłego kaszlu alergicznego:

– kaszel utrzymujący się ponad 6 tygodni
– objawy towarzyszące takie, jak: kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu
– czasami obok kaszlu pojawiają się: wysypka skórna: np. pokrzywka, ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała

Leczenie:
W leczeniu przewlekłego kaszlu alergicznego stosuje się przede wszystkim indywidualnie dobrane dla pacjenta środki farmakologiczne, które złagodzą uciążliwe objawy i zmniejszą uporczywy kaszel. Przepisanie odpowiednich lekarstw, oczywiście poprzedzone jest wnikliwą diagnostyką, w tym specjalistycznymi testami alergicznymitłumaczy specjalista alergolog dziecięcy

Bardzo dobrze działa także sukcesywne nawilżanie gardła. Najlepiej do swojej codziennej diety włączyć spożywanie większych ilości płynów – zaleca się picie nawet do 3 litrów wody dziennie.

Chrypka

Chrypka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość wywołana nieprawidłową pracą fałdów głosowych krtani. Jedną z przyczyn powstawania tej nieprzyjemnej dolegliwości może być właśnie alergia.

Chrypce zazwyczaj towarzyszy uczucie suchości, nieprzyjemne drapanie w gardle oraz charakterystyczne odchrząkiwanie przed mówieniem.  Jeżeli dolegliwości nie ustępują przez co najmniej dwa tygodnie i nie towarzyszą przeziębieniu bądź też chorobie, warto udać się do specjalisty, który kompleksowo zajmie się diagnostyką i leczeniem chrypki – wyjaśnia specjalista alergolog dziecięcy

Niezbędne będzie przeprowadzenie testów alergologicznych w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia ewentualnej alergii oraz włączenia odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Najczęstsze przyczyny chrypki:
– zapalenie krtani
-przewlekły katar
– przeciążenie i nadwerężenie strun głosowych
– przewlekły alkoholizm
– reakcje alergiczne organizmu

Leczenie chrypki:
– ograniczenie do minimum używania głosu
– zastosowanie inhalacji parą wodną, lub olejkiem eterycznym
– płukanie gardła kilka razy dziennie naparem z szałwii i/ lub rumianku
– w przypadku alergii – przyjmowanie leków histaminowych i unikanie alergenów