Konsultacja Laryngologiczna w ChrapaniuChrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w pozostałych zastosować można inne, nowoczesne metody leczenia, które pozwolą szybko uporać się z chrapaniem i zapobiec pojawieniu się groźnych chorób i dolegliwości.

Chrapanie powstaje z powodu wibracji podniebienia miękkiego, przez które przepływa powietrze. Może ono się także zapadać, co powoduje jeszcze groźniejszą dolegliwość – bezdech senny. Może to być przyczyną nie tylko ciągłego niewyspania i przemęczenia, ale też groźnych chorób wieńcowych z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Według badań aż 80% przypadków chrapania i zespołu bezdechu sennego (OSAS) spowodowanych jest nadmierną wiotkością podniebienia miękkiego.

Musi to jednak ocenić laryngolog, bo występują też inne przyczyny chrapania. Pojawia się ono również w przypadku zaburzeń drożności nosa w postaci skrzywienia przegrody nosa, polipów jam nosa czy obrzęku tkanek, występującego w następstwie uczuleń, albo przeziębień. Dość często diagnozowaną przyczyną jest także powiększenie migdałków. Przerośnięty może być migdałek gardłowy i podniebienne lub tylko podniebienne. Ich rozrost ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Zdarza się też, że chrapanie powstaje z powodu wydłużonego podniebienia miękkiego i języczka. Przy takim stanie anatomicznym, droga przepływu powietrza znacznie się wydłuża. Przez to zaczynają się wibracje, w które wpaść może też zwisający języczek.

To czy cierpimy na zaburzenia oddychania podczas snu, można sprawdzić w domu, w trakcie prostego badania. Wystarczy założyć specjalny aparat z czujnikiem na palcu. Prześwietla on nasze naczynia krwionośne, sprawdzając ich stopień utlenienia. Chrapanie powoduje bowiem spadek nasycenia tlenem krwi i mózgu. Właśnie dlatego jest takie groźne.

– W przypadkach pacjentów z chrapaniem oraz zespołem bezdechów sennych (OSAS) po dokładnej diagnostyce kwalifikujemy pacjenta do odpowiedniej dla niego metody leczenia. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 i/lub kriochirurgii możemy wykonać plastykę podniebienia miękkiego i języczka podniebienia miękkiego, czy zmniejszyć wielkość migdałków podniebiennych. Metoda diatermii radiofalowej pozwala natomiast wykonać plastykę małżowin nosa, co pozwala na jego udrożnienie. Dzięki temu przywraca się oddychanie przez nos, co z kolei podnosi skuteczność leczenia operacyjnego chrapania oraz OSAS – mówi lek. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Metodę leczenia bezdechów sennych oraz chrapania, dobiera się w zależności od przyczyny, jaka je powoduje. Zawsze wybierana jest ona indywidualnie, bo pod uwagę trzeba wziąć wszystkie aspekty w postaci jednocześnie występujących chorób czy wrażliwości pacjenta na konkretne metody terapeutyczne.