Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania

Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest bezkrwawe, ale też radykalne. Gwarantuje też dobry efekt kosmetyczny, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza u stosunkowo młodych osób.

Chrapanie często jest lekceważone i nie jest traktowane jako stan chorobowy. Do lekarza specjalisty trafiają głównie osoby cierpiące na bezdech senny. O samym chrapaniu dużo się mówi, zwłaszcza jeśli jest ono dokuczliwe dla osób z najbliższego otoczenia chrapiącego, ale niewiele się z tym robi. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo może ono powodować zagrożenie zdrowia i życia

– Chrapanie i bezdechy senne nie są chorobami bezpośrednio zagrażającymi życiu, ale są to stany, powodujące przewlekłe niedotlenienie mózgu. W sposób pośredni obciążają układ krążenia, co z kolei po pewnym czasie może doprowadzać do pogorszenia ogólnego stanu fizycznego i stwarza predyspozycje do rozwoju wielu innych chorób – mówi lek. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Efektem przewlekłego i nieleczonego chrapania może być nawet zawał serca lub udar mózgu. Praktycznie każdy chrapiący zmaga się też z permanentnym przemęczeniem i niewyspaniem. Dlatego chrapanie trzeba leczyć. W Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku można to zrobić już przy pomocy nowoczesnych metod, z zastosowaniem laseroterapii

Zabiegi laserowe w laryngologii

Za pomocą lasera możne usunąć wiele przyczyn powodujących chrapanie. Najważniejsze jest jednak ich ustalenie, by leczenie było jak najkrótsze i jak najbardziej skuteczne. Pomoże w tym laser, gwarantujący zabieg bezkrwawy, bezbolesny i skracający do minimum czas rekonwalescencji.

– W przypadkach pacjentów z chrapaniem oraz zespołem bezdechów sennych (OSAS) po dokładnej diagnostyce kwalifikujemy pacjenta do odpowiedniej dla niego metody leczenia. Z zastosowaniem lasera CO2 i/lub kriochirurgii możemy wykonać plastykę podniebienia miękkiego i języczka podniebienia miękkiego, czy zmniejszyć wielkość migdałków podniebiennych – dodaje lek. med. Dmitry Tretiakow.

Pomocne mogą okazać się również zabiegi mikrochirurgiczne. Zastosowanie lasera CO2 oraz zabiegów kriochirurgicznych w obrębie błony śluzowej warg, jamy ustnej, języka, gardła, migdałków podniebiennych pozwala na pobranie tkanki do badania histopatologicznego. Ponadto tą samą metodą można także wykonać plastykę wędzidełka, czy jego podcięcie.

Laserowe zabiegi są bardzo krótkie. Ogranicza to dyskomfort podczas ich przeprowadzania – zwłaszcza, że są bezkrwawe i bezbolesne – ale też już po ich wykonaniu. Cechuje je dobry efekt kosmetyczny, bo dzięki małej inwazyjności nie pojawiają się szpetne blizny. Z tego samego powodu czas rekonwalescencji także jest minimalny.