Zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to dość częsta przypadłość o bardzo charakterystycznych objawach takich, jak: pieczenie i łzawienie oczu, a nawet światłowstręt. Zapalenie spojówek sprawia, że nie spełniają one swojej podstawowej funkcji –  ochrony gałki ocznej, tym samym znacząco obniżając komfort codziennego życia.
Zapalenie spojówek spowodowane alergią związane jest z obecnością alergenu w otoczeniu chorego np. pyłów roślinnych, sierści zwierząt, kurzu, substancji chemicznych, bakterii, kosmetyków, czy lekarstw.
Zasadniczo zapalenie spojówek leczy się doraźnie – kroplami do oczu, czy wyciągiem z rumianku lub też słabej herbaty, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia, wynikającego przede wszystkim z alergii – zaleca się przyjmowanie dobranych indywidualnie przez lekarza leków. W tym przypadku również niezbędne będzie przeprowadzenie testów alergicznych w celu ustaleniu alergenu, a następnie włączenia odpowiedniej terapii pacjentowi.
W szczególnych przypadkach, lekarz może zalecić jeszcze bardziej szczegółowe badania – np. wydzieliny z oka.

Alergiczne zapalenie spojówek dzieli się na:

ostre – pojawia się np.  bezpośrednio po pogłaskaniu kota, czy innego zwierzęcia, na które pacjent jest uczulony. Objawy ustępują do maksymalnie kilku dni.
okresowe – pojawia się u alergików; wywołany jest pyleniem roślin. Zasadniczo, zapelenie spojówek pojawia się raz do roku, w miesiącach pylenia rośliny, na którą występuję alergia.
przetrwałe – wywołują alergeny występujące cały rok – np. kurz domowy, pleśń, czy sierść zwierząt