Wysypki na skórze

Poradnia Alergologiczna w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wysypek skórnych.
Wysypką nazywamy wszelkie zmiany i wykwity na skórze oraz błonach śluzowych w postaci rozległych plam, bąbli, grudek, pęcherzyków, czy krostek.  Wysypka może obejmować całe ciało, jak i poszczególne jego części. Zmianom skórnym towarzyszy silne swędzenie oraz obrzęk. Zazwyczaj spowodowana jest ostrą reakcją alergiczną organizmu.

Pokrzywka

Charakterystyczną wysypką spowodowaną alergią jest pokrzywka. Objawia się na ciele objawia się pod postacią wypukłych, białych bąbli otoczonych zaczerwieniami. Nazwa choroby pochodzi od charakterystycznej „pokrzywki”, która pojawia się na skórze bezpośrednio po kontakcie z tą rośliną. Szacuje się, że ponad jedna czwarta Polaków kiedykolwiek cierpiała na to schorzenie.

Choć, często samoistnie ustępuje, nie warto lekceważyć jej wystąpienia na ciele. Najlepiej zmiany skórne pokazać specjaliście, bowiem pokrzywka może być pierwszym symptomem  poważnej choroby, w tym oczywiście alergii. Pokrzywka charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką. Choroba może ograniczyć się do zaledwie kilku wykwitów, lub też zająć znaczną część ciała. Charakterystyczną cechą pokrzywki jest silne swędzenie zmian, które jest najbardziej uciążliwe do zniesienia dla pacjentów – wyjaśnia specjalista alergolog dziecięcy

Jak powstaje pokrzywka?

Pokrzywka powstaje na skutek przedostania się osocza z naczyń krwionośnych w głąb skóry.  Dzieję się tak ze względu na zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz ich rozszerzenie. Taka reakcja naczyniowa powstaje natomiast na skutek działania różnych substancji chemicznych – np. histaminy. Najczęściej pokrzywka jest ostrą reakcją alergiczną organizmu, ale istnieje wiele czynników ją wywołujących.

Do czynników najczęściej wywołujących ostrą pokrzywkę należą:
żywność – mleko, jaja, owoce, warzywa, ryby, orzechy, a także dodawane do pokarmów konserwanty, barwinki, czy substancje smakowe
leki – w szczególności: antybiotyki, sulfonamidy, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, psychotropowe
uczulenia na jad owadów

Leczenie pokrzywki:

Leczenie musi odbywać się pod stałym nadzorem lekarza. Nie zaleca się leczenia pokrzywki na własną rękę. Po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu, alergolog dostosuję indywidualną terapię dla pacjenta. W przypadku podejrzenia, że pokrzywka wywołana została przez żywność, zaleca się kilkudniową dietę oczyszczającą oraz całkowite wyeliminowanie alergenu. Poza tym stosuje się leki przeciwhistaminowe – standardowo podaje się wyższą dawkę leku. Rzadziej lekarz decyduje się na przepisanie leków sterydowych oraz włączeniem do kuracji maści ze sterydami.