Testy alergiczne

Testy alergiczne wykorzystuje się w diagnostyce alergologicznej. Są niezbędne, aby poznać źródło alergii oraz zastosować właściwe, efektywne leczenie pacjenta. Wynik testów pozwala również ocenić stopień nasilenia alergii. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego wybiera odpowiedni rodzaj testów dla pacjenta.

Testy skórne (STP)
Polegają na naniesieniu na przedramię lub plecy pacjenta kropelek zawiesin zawierających alergeny oraz kropelki z kontrolą dodatnią i ujemną. Następnie poprzez delikatne wprowadzenie do warstwy naskórkowej alergen dostaje się pod skórę. W przypadku uczulenia na daną substancję w miejscu wprowadzenia alergenu powstanie reakcje alergiczna w postaci zaczerwienienia i bąbla.
Wynik testu odczytywany jest po 15-20 minutach. Powstałe na skutek reakcji alergicznej pęcherze, mierzone są za pomocą miarki. Następnie – ich średnicę porównuje się do pęcherzyka powstałego w reakcji na kontrolę dodatnią. Wynik testu interpretuje alergolog.

Aby wynik przeprowadzonego testu był jak najbardziej wiarygodny, przed badaniem zaleca się stosowanie do poniższych zasad:

7- 14 dni przed badaniem:
– nie wystawiać skóry przedramion i pleców na promieniowanie słoneczne, zaleca się również unikania solarium
– odstawić leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne), zaleca się nie przyjmować leków przeciwbólowych, antydepresantów oraz leków typu Ranigast i Calcium, gdyż istnieje ryzyko, że mogą zafałszować wyniki przeprowadzonego testu
– nie smarować skóry na przedramionach oraz plecach maściami sterydowymi

w dniu badania:
– nie balsamować skóry na przedramionach i plecach
– nie spożywać: serów pleśniowych, ogórków kiszonych, pomidorów, kapusty, szpinaku oraz czekolady

Przeciwwskazania do wykonania testów skórnych:

Ogólny zły stan zdrowia pacjenta, a także przyjmowanie leków przeciwhistaminowych – hamują reakcję alergiczną skóry. Nie zaleca się również przeprowadzania testów w okresie największego pylenia danego alergenu. Istnieje wówczas bardzo wysokie ryzyko wystąpienia gwałtownej reakcji wstrząsowej u pacjenta. Tesów skórnych nie zaleca się także wykonywać u kobiet w wysokiej ciąży oraz karmiących matek. Pamiętać jednak należy, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego z każdym nurtującym pytaniem najlepiej zwrócić się bezpośrednio do specjalisty w Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica.

Testy płatkowe (naskórkowe)

Wykonuje się w diagnostyce alergologicznej wyprysków, w szczególności w przypadku występowania wyprysku kontaktowego – alergii na  metale, kosmetyki, substancje zapachowe, żywice naturalne, itp.

Przebieg badania:
Niewielką ilość substancji mocujemy w aluminiowych paskach komory umocowanej w plastrze hypoalergicznym. Takie przygotwanie plastra ma na celu ułatwienie przenikania substacji w głąb skóry. Zdjęcie „opatrunku” następuje po 72 godzinach, czyli dwóch dobach. Wynik  badania interpretuje alergolog. Tak, jak w przypadku testów skórnych, nie zaleca się stosowania balsamów sterydowych na dwa tygodnie przed planowanym zadaniem oraz na dzień i w dniu badania nie balsamować pleców ani stosować innych kosmetyków.

Testy z krwi:
Alergolog może zlecić również wykonanie testów alergicznych z krwi. Badanie polega na oznaczeniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, zwierzęcych oraz pleśniowych. W szczególności badania krwi zaleca się małym pacjentom – poniżej 3 roku życia, u których występują bardzo silne reakcje alergiczne oraz pacjentom, którzy na stałe przyjmują leki antyhistaminowe.
Badania z krwi są bezpieczne. Można je wykonywać nawet podczas nasilonych objawów alergii, jak i podczas przyjmowania leków przeciwhistaminowych. Nie wymagają, w przeciwieństwie do testów skórnych szczególnego przygotowania. Nie zaleca się nawet wykonywania tego badania  na czczo.