Objawy i leczenie alergii

Objawy alergii zależą od jej rodzaju i przyczyny. Najczęściej alergia objawia się na konkretnym narządzie, zespole komórek lub tkanek. Najbardziej charakterystycznymi i widocznymi „gołym okiem” objawami alergii są: objawy z układu oddechowego – kichanie, katar, blokada nosa, kaszel, duszności, oczu- łzawienie, świąd, obrzęk powiek oraz ze strony skóry – wysypka, pokrzywka, rumień.

W niektórych przypadkach, objawy alergii nie pojawiają się bezpośrednio po zetknięciu z alergenem – mamy wówczas do czynienia z  reakcją opóźnioną – najczęściej występuje w przypadku kontaktowego zapalenia skóry oraz tzw. nietolerancji pokarmowej. Niepokojące mogą być także: przewlekłe, migrenowe bóle głowy, bóle zatok, zasłabnięcia, czy zawroty głowy,  ciągłe rozdrażnienie lub nadmierna senność.

W przypadku występowania takich dolegliwości, warto zasięgnąć profesjonalnej porady medycznej i wykluczyć lub potwierdzić alergie. W tym celu, alergolog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem oraz zleca wykonanie testów alergicznych  – skórnych lub z krwi, aby poznać źródło alergii.

Wykonanie szczegółowych badań jest niezbędne również, by dobrać odpowiednie leczenie dla pacjenta. Bezsprzecznie ważne w leczeniu alergii jest usunięcie alergenu ze swojego najbliższego otoczenia – domu, czy pracy. Stosując jednocześnie indywidualnie dobrane przez specjalistę leki, ostre objawy alergii łagodnieją, a czasami nawet całkowicie ustępują.
By zmienić nadwrażliwy układ immunologiczny możemy wdrożyć immunoterapię, czyli odczulanie – polegającą na podawaniu pacjentowi odpowiednio dobranej dawki przetworzonego alergenu w celu uodpornienia organizmu.

Jedną z metod leczenia alergii wziewnej jest immunoterapia. Jest to cały cykl leczniczy trwający 3 do 5 lat, który polega na podawaniu specjalnie przetworzonego alergenu, tak by nie wywoływał reakcji alergicznych, ale uczył organizm, jak ma być odporny na alergen. Skład szczepionki dobiera lekarz specjalista i tylko on może prowadzić immunoterapię swoistą. Obecnie dostępne są preparaty w postaci zastrzyków i doustne (krople i tabletki). Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki pacjenta, ustaleniu zawartości szczepionki przez lekarza specjalistę, dobór preparatu doustnego,  czy iniekcyjny omawiany jest z pacjentem. Odczulanie na alergeny sezonowe (pyłki traw, drzew , chwastów, pleśni) rozpoczynamy po zakończonym sezonie pylenia. W przypadku szczepionek na roztocza, czas rozpoczęcia immunoterapii nie ma znaczenia. Immunoterapia wskazana jest w alergicznym nieżycie nosa, alergicznym zapaleniu  spojówek, astmie lekkiej u pacjentów od 7 do 60 roku życia – tłumaczy specjalista alergolog dziecięcy

Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku prowadzi diagnostykę chorób:
– astma oskrzelowa
-alergiczny nieżyt nosa
-alergiczny nieżyt spojówek
-alergia pokarmowa
– pokrzywka
– obrzęk naczynioruchowy
– atopowe zapalenie skóry
– wyprysk atopowy
-wyprysk kontaktowy
– uogólnione reakcje alergiczne
– POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc
– zapalenie zatok o podłożu alergicznym
–  inne postacie alergii
– inne choroby skóry

Porady i konsultacje specjalistów z zakresu:
-alergologii
– alergologii dziecięcej
-immunoterapii swoistej
-pulmonologii
-dermatologii
– otolaryngologii
–  pediatrii
-chorób wewnętrznych
– rehabilitacji oddechowej

W Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica wykonujemy następujące badania:
– Naskórkowe Testy Skórne z alergenami powietrznopochodnymi i pokarmowymi
– Płatkowe Testy Skórne  – tzw. Standard Europejski obejmujący alergeny kontaktowe
najczęściej występujące w krajach Europy
– swoiste przeciwciała IgE obecne we krwi – panel wziewny i pokarmowy
– Spirometria – badanie czynności płuc
– Spirometria z testem odwracalności obturacji (próba dilatacyjna, rozkurczowa)