Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (NZDO):
Częste katary i nawracający kaszel mogą mieć swoje źródło w niezdiagnozowanych i nieleczonych alergiach dróg oddechowych. Diagnostykę w kierunku alergii, nasi specjaliści w Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, rozpoczną od szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem i ewentualnym skierowaniem do lekarzy innych specjalności – przy takich dolegliwościach zaleca się w szczególności konsultacje laryngologiczną oraz otolaryngologiczną.
Specjaliści podczas konsultacji zwrócą szczególną uwagę na migdałki podniebienne, nos oraz zatoki przynosowe. Dodatkowo, pacjenta kieruje się na podstawowe badanie krwi – morfologię, czy wymaz.
Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych u dziecka
Szacuję się, że aż u 30 % dzieci cierpiących na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych przyczyną dolegliwości okazuje się właśnie alergia. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty alergologa i jak najszybsza pomoc małemu pacjentowi poprzez włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Gwarantujemy, że nasi specjaliści z Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku dołożą wszelkich starań, aby wizyta odbyła się w jak najbardziej przyjaznych warunkach. Wszystko po to, aby nie stresować małego pacjenta.
Choć w większości przypadków, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, wynikają z alergii, warto pamiętać, że to nie jedyny powód ciągłego kichania oraz kaszlu. Zdarza się, że choroby górnych dróg oddechowych spowodowane są brakiem higieny dziecka, czy też częstym przebywaniem wśród zainfekowanych maluchów. W początkowych miesiącach, czy nawet latach uczęszczania do przedszkola, czy też szkoły, izolacja od chorych dzieci jest praktycznie niemożliwa.
Katar alergiczny (Alergiczny nieżyt nosa)
Katar jest najczęstszym objawem alergii zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Katar wywołuję reakcja organizmu na alergeny, które znajdują się w powietrzu – najczęściej pyłki roślin, ale też roztocza kurzu, pleśń, czy grzyby.
Przeciwciała (immunoglobuliny) w reakcji alergicznej dróg oddechowych działając na komórki reakcji alergicznej, powodują uwalnianie z nich histaminy, która m. innymi podrażnia błonę śluzową nosa. Efektem jest kichanie, obrzęk śluzówki nosa i świąd oraz wodnista wydzielina z nosa. Dzieje się tak, gdyż organizm traktuje alergen jak wroga, w związku z tym uwalnia substancje chemiczne przeznaczone do walki z obcą substancją – tłumaczy specjalista alergolog dziecięcy
Katar spowodowany nadmierną reakcją na pylenie roślin nazywamy alergią sezonową. Warto jednak pamiętać, że katar może towarzyszyć pacjentowi cały rok. Wszystko zależy, na co uczulony jest alergik. Jeżeli alergie wywołują – roztocza, kurz, czy np. sierść zwierząt – mówimy wówczas o alergii całorocznej.
Alergiczny nieżyt nosa, znany również pod nazwami katar sienny, pyłkowica, gorączka sienna, czy alergia pyłkowa, to stan zapalny błony śluzowej nosa objawiający się kichaniem oraz wodnistym katarem.
Alergiczny nieżyt nosa – objawy
Katar sienny wykazuje bardzo podobne objawy do tradycyjnego przeziębiania.
Do najczęstszych objawów należy:
– lejący katar
– zatkany nos
– łzawienie oraz zaczerwienienie oczu
– swędzenie w gardle
– swędzenie nosa
Diagnozowanie kataru siennego:
W przypadku podejrzenia występowania kataru siennego u pacjenta, oprócz obowiązkowej wizyty u alergologa, wymagana jest przede wszystkim konsultacja laryngologiczna. Specjalista dokładnie ogląda jamę ustną oraz nosową oraz stwierdza obecność obrzęku śluzówki nosa, oraz zaczerwienienia błony śluzowej. Następnie konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów alergicznych.
Leczenie kataru siennego
W przypadku kataru siennego najważniejsze jest unikanie szkodzącego alergenu oraz przyjmowanie odpowiednich leków w zależności od objawów występujących u pacjenta. W leczeniu kataru siennego stosuje się miejscowo działające leki sterydowe w postaci aerozoli, leki przeciwhistaminowe oraz doraźnie leki obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Wskazaną metodą w walce z nieżytem nosa jest również odczulanie.