Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy) to jedna z najczęściej występujących chorób alergicznych skóry zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Choroba z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi – głównie chorują ludzie żyjących w krajach wysokorozwiniętych.
AZS jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu odpornościowego na nawet małe dawki alergenów (najczęściej uczulają pyłki roślin, sierść zwierząt oraz żywność). Mówiąc ściślej – organizm nadmiernie wytwarza przeciwciała IgE skierowane przeciw alergenom.
Największe prawdopodobieństwo zachorowania na AZS występuje w pierwszym półroczu życia. Szacuje się, że AZS pojawia się w aż 70-80 % u dzieci do pierwszego roku życia. Wystąpienie AZS w późniejszym wieku maleje. W wieku od 6 do 25 lat odnotowuje się zaledwie 5-10 % nowych przypadków zachorowań na AZS.

U noworodków, atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się na policzkach oraz na brodzie. W przypadku starszych dzieci zmiany występują zazwyczaj na szyi, łokciach, na nadgarstkach oraz pod kolanami. Praktycznie za każdym razem – ogniska chorobowe zaczynają się od niewielkiej czerwonej, swędzącej plamy na skórze – wyjaśnia specjalista alergolog dziecięcy

Objawy Atopowego Zapalenia Skóry

Choroba objawia się zaczerwieniami, suchością oraz podrażnieniami skóry. Cierpiący na tę przypadłość skarżą się również na nieustanne swędzenie skóry oraz powstawanie licznych ranek. Najczęściej wyżej wymienione objawy nie dotyczą całego ciała – skupiska AZS występują zazwyczaj na twarzy, szyi oraz zgięciach łokciowych i kolanowych.  Od innych alergii odróżnia je lokalizacja oraz wygląd.

Zdarza się, że atopowe zapalenie skóry utrzymuje się całe życie z okresami remisji oraz zaostrzeń choroby. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez całe życie pacjenta z okresami remisji i zaostrzeń.

Leczenie

W leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci najważniejsze jest odbudowanie uszkodzonego naskórka poprzez stosowanie kremów oraz maści natłuszczających skórę. Zdarza się, że leki zawierają dodatki sterydów. Dodatkowo, podaje się leki przeciwzapalne, takie jak: pimekrolimus oraz takrolimus. W przypadku leczenia dzieci, nie podaje się leków przeciwhistaminowych, a stawia się na doraźne leczenie skóry.
W leczeniu świetnie sprawdza się również stosowanie fototerapii, czyli naświetlania promieniami UVA oraz UVB oraz noszenie odpowiednich ubrań – najlepiej bawełnianych i oddychających.