Astma
Astma to przewlekła choroba charakteryzująca się silnymi atakami duszności i dużą zmiennością w nasilaniu się objawów. Astmę alergiczną powoduje wdychanie uczulających alergenów – np. pyłków roślin, roztoczy, kurzu itp. W przypadku często występujących duszności, w szczególności rano i wieczorem, konieczna jest wizyta u specjalisty alergologa, który zleci wykonanie podstawowych badań – spirometria oraz skieruje na testy alergiczne, w celu ustalenia czynnika wywołującego alergię.
Testy alergiczne są absolutnie niezbędne w diagnostyce medycznej. Lekarze alergolodzy z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego skierują pacjenta na odpowiednie badania.
Na astmę najczęściej bowiem chorują alergicy. Wśród dzieci, największe ryzyko zachorowania na astmę występuje w przypadku, kiedy dziecko cierpi na alergiczny nieżyt nosa i Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). Szacuje się, że na chwilę obecną z astmą zmaga się około 12 % Polaków, czyli ponad 4 mln osób.
Nieleczona astma może skutecznie utrudniać codzienne życie , a nieleczona w ekstremalnych warunkach może doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: problemy z oddychaniem, duszności, czy świszczący oddech – koniecznie zwróć się do zaufanego lekarza, ponieważ możesz cierpieć na astmę – tłumaczy lek. med. Lucyna Górska – pulmonolog z Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Zdecydowanie większość chorujących na astmę pacjentów, uskarża się na gorsze samopoczucie po wzmożonej aktywności fizycznej, wdychaniu zanieczyszczonego powietrza, czy zimnego powietrza. Najważniejsze w leczeniu astmy alergicznej jest ustalenie źródła alergenu i unikanie go.
U większości chorych cierpiących na astmę alergiczną konieczne jest regularne przyjmowanie środków farmakologicznych.
Alergeny wywołujące astmę alergiczną:
– pyłki drzew i traw, chwastów
– zarodniki pleśni,
-sierść zwierząt,
– odchody roztoczy
Spirometria:
Spirometria jest najważniejszym badaniem czynnościowym układu oddechowego. Pozwala na obiektywną ocenę czynności płuc. Podczas badania ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Spirometria polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Wykonuje się zwykle tzw. spirometrię podstawową, a często również spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (czasami określaną jako „spirometria z oceną odwracalności obturacji”).
Spirometria jest badaniem bardzo dokładnym i bezpiecznym, nie należy jej się obawiać. Prawidłowo wykonana spirometria pozwala wykryć niebezpieczne choroby układu oddechowego, takie jak POChP i astma. Palacze badanie powinni powtarzać raz na trzy lata. Badanie ocenia rezerwy wentylacyjne i jest podstawowym badaniem służącym do wykrywania obturacji, czyli zwężenia płuc.
Badanie warto wykonać u osób cierpiących na przewlekły kaszel, odczuwają duszność lub źle tolerują wysiłek fizyczny. A także u osób, które były narażone na bierne palenie oraz u pracowników, którzy wdychali pyły, dymy i gazy potencjalnie drażniące układ oddechowych.
Spirometrię wykorzystuje się również w rozpoznawaniu i klasyfikacji astmy oskrzelowej oraz monitorowaniu postępów choroby i efektów jej leczenia.
Wskazania:
Spirometria jest jednym z podstawowych badań w pulmonologii, dlatego zakres wskazań jest bardzo szeroki:
– podejrzenie astmy (badanie przydatne do rozpoznania) lub POChP (konieczne do rozpoznania tej choroby) oraz monitorowanie ich przebiegu
– ocena czynności płuc u pacjentów z chorobami śródmiąższowymi (np. zwłóknieniem płuc, sarkoidozą i innymi)
Przygotowanie do badania:
Przed badaniem nie należy palić papierosów ani pić alkoholu (min. 4 godziny, a najlepiej 24 godziny). Nie należy zakładać ubrania krępującego ruchy w zakresie tułowia (klatki piersiowej i brzucha). Przez 2 godziny przed badaniem nie należy jeść obfitych posiłków. Bezpośrednio przed badaniem (około 30 minut) nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.