Kriochirurgia w leczeniu chrapania

Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też zmniejszyć masę migdałków, a także pozbyć się zalegających w ich kryptach resztek jedzenia, które mogą powodować przewlekłe zapalenia i nieprzyjemny zapach z ust.

Kriochirurgiczne zmniejszenie migdałków jest praktycznie bezbolesne oraz bezkrwawe. Niewielki dyskomfort pacjenci odczuwają kilka dni po zabiegu, ale jest on tak nie wielki, że zupełnie niepotrzebne są środki przeciwbólowe. Zbieg pozwala nie tylko zmniejszyć masę migdałków, ale też oczyścić zalegające resztki pokarmu w kryptach migdałkowych oraz spłycić je, co ograniczy występowanie podobnych przypadków w przyszłości.

Przez wiele osób zabiegi kriochirurgiczne nazywane są leczeniem zimnem lub zamrażaniem. Ma to też efekty poboczne, w postaci wyzwalania reakcji immunologicznej organizmu. Stymulowanie odpowiednią temperaturą powoduje, że migdałki zaczynają wytrwalej pracować. Dzięki temu często wystarczy jedna, ale niekiedy i dwie-trzy sesje wymrażania, by osiągnąć zadowalający efekt.

Metodę tę stosuje się przy leczeniu chrapania oraz bezdechów sennych, wywołanych zmianami w kształcie migdałków i podniebienia. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach po zabiegu.

– Pacjenci z przerostem migdałków podniebiennych nie zawsze wymagają wycięcia migdałków w całości. Przy określonych wskazaniach wystarczającym jest podcinanie (tonsilotomia) lub częściowa destrukcja (za pomocą lasera CO2 lub kriochirurgii) migdałków podniebiennych – mówi lek. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. – Dotyczy to grupy pacjentów, u których przerost migdałków powoduje chrapanie, bezdechy podczas snu lub spłycenie oddechu podczas snu, a także pacjentów z gromadzeniem się resztek pokarmów w kryptach migdałków, co może doprowadzać do nieprzyjemnego zapachu z ust – dodaje.

We współczesnej medycynie coraz więcej lekarzy skłania się do nie wycinania migdałków, jeśli nie jest to konieczne. Zabiegi kriochirurgiczne pozwalają natomiast na ograniczenie ich wielkości, zahamowanie przerostu, ale jednocześnie zaniechanie ich usuwania, co pozwala zachować ich właściwości.