Fobią nazywamy nieracjonalny lęk, który pojawia się nagle i może trwać nawet przez 10 minut. Charakteryzuje się panicznym strachem oraz próbą ucieczki z miejsca, w którym się pojawił.

Napad paniki, który jest fobią, spełnia co najmniej cztery z 13 scharakteryzowanych objawów somatycznych, które pojawiają się podczas ataku. Należą do nich kłopoty z oddychaniem, charakteryzujące się płytkim i przyspieszonym oddechem, a nawet uczuciem duszenia się. Do tego pojawiać się może kołatanie serca, albo jego ucisk, niczym przy zawale – podobnie jak nieokreślony ból w klatce piersiowej. Najczęściej występuje też wzmożona potliwość, drżą ręce, albo nawet całe ciało. Pojawiają się kłopoty gastryczne w postaci nudności i bóli brzucha. Strach bywa tak silny, że doprowadza do omdlenia, a także uczucia, że przeżywane emocje są wręcz nierealne, a osoba ich doświadczająca jest bliska całkowitej utraty kontroli nad sobą i obawia się o swoje życie.

Hiperwentylacja przy fobiach

Podczas ataku może też dojść od hiperwentylacji. Występuje ona podczas przyspieszonego oddechu, kiedy chory wdycha więcej powietrza, niż jego organizm potrzebuje. Może ona spowodować drgawki, skurcze mięśniowe oraz mrowienie w kończynach. Pojawiają się przy niej również duszności.

Jak rozpoznać, że może dojść do hiperwentylacji? Osoba chora bardzo szybko i głęboko oddycha, jednocześnie odczuwając mrowienie w palcach. Przykurcza więc dłonie do wewnątrz, łącząc palce, a usta układa w okrąg. Jest przy tym bardzo zaniepokojona lub przestraszona. Jeśli chcemy ją uspokoić, należy mówić do niej spokojnym tonem, przekazując rzeczowe informacje. Rzadko to jednak pomaga, więc jedynym rozwiązaniem może okazać się przyłożenie foliowej lub papierowej torebki, przez którą powinna oddychać. Zwiększy to poziom pochłanianego dwutlenku węgla, co znormalizuje parametry krwi.

Zaburzenia lękowe

Ogarnięci fobią często martwią się praktycznie wszystkimi szczegółami i aspektami życia. Są pesymistycznie nastawieni, mają negatywne wyobrażenia przyszłości. Objawia się to bezsennością, ciągłym napięciem, a także łatwym wpadaniem w zdenerwowanie. Takim osobom trudno się zrelaksować. Wśród objawów są również zawroty głowy, mdłości, kołatanie serca, a także wzmożona potliwość.

Fobia społeczna

To lęk przed publicznymi wystąpieniami, ale także przed kontaktami z ludźmi – zwłaszcza nieznajomymi – w ogóle. Nie chodzi tylko o rozmowy, także sama obecność wśród ludzi może budzić dużą nerwowość i lęk. Czasami mylone to jest z nieśmiałością, zwłaszcza wśród małych dzieci. Już wtedy jednak choroba może się zacząć rozwijać. Fobia społeczna nie charakteryzuje się bowiem napadami paniki, ale konsekwentnym unikaniem kontaktów z innymi, a nawet stronieniem od miejsc, w których potencjalnie może do nich dojść. Każde spotkanie powoduje bowiem drżenie rąk i nóg, a także nadmierną potliwość. Choroba może trwać przez wiele lat.