Uzależnienie od alkoholu cechuje zależność fizyczna oraz psychiczna. Najpierw pojawia się jednak psychiczna, a dopiero po latach picia występuje również zależność fizyczna. Dlatego większość alkoholików może uzyskać pomoc od lekarzy z poradni zdrowia psychicznego Lifemedica w Gdańsku.

Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest uzależnić się od alkoholu. Według szacunków aż 15 proc. osób, które spróbowały go po raz pierwszy, ma potrzebę ponownego wypicia. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Według definicji za osobę uzależnioną uznaje się taką, która wypija codziennie pół litra mocnego alkoholu, ale też taką, która regularnie pije tylko w weekendy. Alkoholikiem są także osoby, które wpadają w dwudniowe lub dłuższe ciągi picia, które przeplatają się z abstynencją. Ośmiokrotnie częściej uzależnieni od alkoholu są mężczyźni niż kobiety. Najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Alkoholizm wśród kobiet pojawia się głównie w przedziale 30-40 lat.

Zachowania osoby uzależnionej od alkoholu

Podczas picia alkoholu, osoba uzależniona nie potrafi powstrzymać się od przyjmowania kolejnych dawek, aż do osiągnięcia upojenia alkoholowego. Charakteryzuje ją też doprowadzania się do stanu, który sprawia, że pojawiają się tzw. przerwy w życiorysie. Picie alkoholu staje się najważniejsze w życiu, nawet w obliczu pogłębiającej się choroby i dolegliwości. Osoba uzależniona wygląda przy tym najczęściej na trzeźwą, nawet w przypadku, gdy jest pod wpływem alkoholu. Jej organizm ma bowiem wyższą tolerancję alkoholu. Dużo gorzej jest po jego odstawieniu – pojawiają się drgawki, zwiększona potliwość w nocy, majaczenie, a nawet wymioty o poranku

Efekty upojenia alkoholem

W wyniku alkoholowego upojenia często pojawia się agresja, ale też euforia lub smutek. Osoba pijana mówi niewyraźnie, ma kłopoty z koncentracją oraz poruszaniem się. Ma też tendencję do zachowań kryminalnych, a także brawurowych. Jest nadmiernie pewna siebie, ma większą tolerancję na ból. Ciężkie zatrucie alkoholem może skończyć się śpiączką, hipotermią, wzrostem ciśnienia śródczaszkowego, a także przyspieszoną akcją serca.

Objawy występują też w momencie odstawienia alkoholu. Pojawia się wtedy tzw. zespół abstynencyjny. Zaczyna się 12-24 godzin po zakończeniu picia i trwa do czterech dni. W tym czasie  ręce drżą, pojawiają się też kłopoty z mówieniem. Osoba chora nadmiernie się poci i ma podwyższone ciśnienie. Najczęściej rano występują wymioty, utrzymujący się i nawracający ból głowy, a także objawy psychiczne: poczucie lęku, zdenerwowanie oraz bezsenność.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Najważniejsze jest uświadomienie alkoholikowi, że rzeczywiście jest chory. Proces przyznania się przed samym sobą jest bowiem często najtrudniejszy. Chorobę alkoholową można pokonać tylko przy całkowitej abstynencji. Często pomocna jest przy tym rodzina i najbliżsi pacjenta, którzy pełnią rolę motywacyjną i wspierającą. W zależności od pacjenta skuteczna będzie terapia grupowa (np. w klubie anonimowych alkoholików), behawioralna lub ekspresywna. Jednocześnie stosuje się też leczenie farmakologiczne.