Podczas wizyty u pulmonologa diagnoza zawsze zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w czasie którego można poznać nie tylko objawy choroby, ale często też jej przyczyny i czynniki wpływające na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy niezbędne są też specjalistyczne badania.

Przyczyny chorób układu oddechowego czasami „fundujemy” sobie sami, głównie poprzez niewłaściwy tryb życia: palenie papierosów, przebywanie w miejscach ze zdecydowanie zbyt bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Inne są wrodzone, albo uwarunkowane genetycznie.

Niekiedy diagnoza jest niezwykle trudna, bo kluczowe znaczenie mają szczegóły przeprowadzonych badań. Do pulmonologa zgłaszają się bowiem np. osoby, u których jedynym objawem jest ciężki oddech i szybka zadyszka podczas wysiłku.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

Zdecydowanie najczęściej diagnozowaną przez pulmonologów chorobą jest w ostatnich latach astma oskrzelowa. Wciąż często zdarza się gruźlica, występuje też odma opłucnowa, pylica płuc, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuca, rozszerzanie oskrzeli, sarkoidoza, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i śródmiąższowe choroby płuc.

Objawy astmy często nazywane są triadą, do której należą świsty, kaszel i duszność. Może też pojawić się ucisk w klatce piersiowej. Świsty nie muszą być jednak objawem astmy, ale powinny niepokoić i zachęcić do wizyty u pulmonologa w Centrum Zdrowia Lifemedica, bo mogą zwiastować niewydolność krążenia, obecność ciała obcego w układzie oddechowym, a nawet zator tętnicy płucnej. Najczęściej objawy najbardziej odczuwalne są w nocy.

Niezwykle groźna jest też mukowiscydoza, która jest chorobą genetyczną. Manifestuje się ona poprzez produkcję w organizmie bardzo lepkiego śluzu. To ogromne obciążenie dla wszystkich narządów, w których są gruczoły śluzowe. Niebezpieczna może być też gruźlica, nazywana jeszcze niekiedy suchotami, która na szczęście jest już uleczalna.