Ortopeda leczy zarówno nabyte, jak i wrodzone nieprawidłowości budowy narządów ruchu oraz ich niewłaściwe działanie. Do jego specjalizacji należy dbałość o wszystkie kości oprócz czaszki, a także układ więzadłowo-stawowy oraz wynikające z nieprawidłowości w nich występujących uszkodzenia mięśni, nerwów oraz naczyń.

Z jakimi urazami do ortopedy

W powszechnym mniemaniu ortopeda jest specjalistą od leczenia najczęstszych urazów kości i stawów, czyli złamań, zwichnięć, skręceń i stłuczeń. Ale do jego zadań należy też diagnozowanie i leczenie chorób kości, m.in.: upośledzonej mineralizacji kości, która może spowodować ich deformację, skrzywienia, a przede wszystkim częste złamania, które bardzo powoli się zrastają. W stawach najczęściej występują natomiast zapalenia, które wynikają głównie ze zbyt dużych obciążeń. Objawiają się dokuczliwym bólem, który jest zdecydowanie silniejszy podczas wysiłku i obciążania danego stawu, dotkniętego zapaleniem. Ortopeda diagnozuje i leczy też wady kręgosłupa, czyli wygięcia do przodu w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym (lordoza), a także do tyłu w odcinku piersiowym (kifoza) lub w bok (skolioza).

Po urazach ortopedycznych niezbędna jest rehabilitacja

Praktyka ortopedyczna obejmuje cały okres życia człowieka. Urazy pojawiają się bowiem już w życiu płodowym, a także po porodzie, aż po zaawansowany wiek. Dlatego ortopedzi zatrudnieni w gabinetach specjalistycznych Lifemedica to doświadczeni lekarze, zajmujący się fizjologią ruchową, patofizjologią i anatomią oraz zagadnieniami z zakresu biomechaniki.

Ortopedia ma ścisły związek z rehabilitacją, głównie ze względu na konieczność unieruchamiania złamanych kończyn czy uszkodzonych stawów np. poprzez opatrunek gipsowy czy tworzywa sztuczne. Rehabilitacja w takich przypadkach bywa niezbędna, zwłaszcza wtedy, gdy unieruchomienie jest długie. Pozwala bowiem na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Do ortopedy udajemy się oczywiście ze złamaniami i stanami zapalnymi stawów, ale też przy naciągnięciach mięśni oraz wadach postawy. Ortopedę należy też odwiedzić z noworodkiem, który sprawdzi przede wszystkim budowę stawów biodrowych. Rozpoznaną odpowiednio wcześnie dysplazję można bowiem bez problemu wyleczyć.