Radiologia i diagnostyka obrazowa

Obrazowanie ciała człowieka można wykonać poprzez zastosowanie promienia rentgenowskiego, wykonując tradycyjną rentgenografię, tomografię komputerową lub angiografię. Stosuje się także pole magnetyczne w tomografii magnetycznej i rezonansie jądrowym oraz ultradźwięki podczas wykonywania ultrasonografii. Taka diagnostyka może być stosowana na każdym etapie leczenia chorego. Nie można jej jednak nadużywać, ze względu na ograniczenia w przyjmowaniu dawek promieniowania.

W efekcie otrzymujemy obraz, który musi jeszcze zostać poddany analizie oraz opisany przez radiologa. Jego spostrzeżenia służą do postawienia diagnozy. W dniu dzisiejszym coraz rzadziej stosuje się znane sprzed lat ogromne negatywy, które na badanie nosiło się w dużych, szarych kopertach. Dzięki stosowaniu cyfrowej linii diagnostycznej, zdjęcia można przetwarzać i archiwizować, a także analizować na ekranach komputerów. Pomogło to też we wdrożeniu radiologii zabiegowej, zwanej też interwencyjną, która zajmuje się wykonywaniem niewielkich zabiegów: obliteracji guzów czy celowanego podawania leków.

Obrazowanie medyczne

Dzięki obrazowaniu można bez ingerencji chirurgicznej dokładnie zbadać wszystkie organy wewnętrzne człowieka. Pomaga to nie tylko w diagnozie pacjentów, ale też leczeniu ich schorzeń oraz oceny czy terapia jest skuteczna. Obrazowanie stosuje się także do pomiarów organów i oznaczenia zmian chorobowych. Dzięki niemu można także oznaczyć lokalizację zmian i wybrać sposób leczenia lub operacji tak, by pacjent jak najszybciej wrócił do zdrowia.

Jakość uzyskanego obrazu zależy od tego, jakiego sprzętu używa diagnosta. W Lifemedica korzystamy z najnowszych i najbezpieczniejszych urządzeń wyłącznie renomowanych producentów, co wpływa na znacznie większe możliwości oraz dostrzeżenie najmniejszych szczegółów, które mogą mieć kluczowe znaczenie podczas stawiania diagnozy. Po usunięciu artefaktów oraz kompresji zniekształceń np. komórki rakowe wykrywane są już automatycznie.