Pediatra przeprowadza okresowe badania profilaktyczne, oceniając poziom rozwoju dziecka. Dzięki temu może określić ewentualne zaburzenia i w porę rozpocząć ich leczenie, jeśli rozwój psychometryczny dziecka nie jest odpowiedni. Wykonuje też szczepienia ochronne, badania przesiewowe i przede wszystkim leczy choroby, infekcje i wirusy, które u dzieci – ze względu na nie w pełni rozwinięty jeszcze układ immunologiczny – są znacznie częstsze, niż u dorosłych. Odpowiada także za informowanie rodziców o tym jak pielęgnować niemowlę, jak je karmić i nie narazić na choroby.

Podstawowym zajęciem pediatry jest jednak postawienie diagnozy i leczenie chorób u dzieci. Nie jest to łatwe, bo często przeprowadzenie wywiadu lekarskiego jest ze względu na wiek dziecka niemożliwe i trzeba czerpać wiedzę od rodziców. Dzieci nie powiedzą co i gdzie je boli, nie potrafią też często opisać dolegliwości. Dlatego tak istotne są badania, po których lekarz powinien właściwie ocenić objawy. Niezbędna jest więc szeroka wiedza medyczna z zakresu chorób wewnętrznych, zakaźnych, dermatologii, alergologii, kardiologii, neurologii i innych.

Kiedy do pediatry z niemowlakiem?

Jeśli tylko zachowanie dziecka nas niepokoi, nie ma co zwlekać. Im młodsze dziecko, tym szybciej trzeba reagować na objawy. Po porodzie u pediatry należy pojawić się po raz pierwszy pomiędzy czwartym a siódmym tygodniem życia dziecka. Lekarz sprawdza wtedy ciemiączko, ocenia stan skóry i mięśni dziecka. Może je też zważyć i zmierzyć.

Należy także pamiętać o okresowych wizytach nawet wtedy, gdy dziecko dobrze się czuje, nie ma żadnych niepokojących objawów, nie miewa podwyższonej temperatury. Część chorób ma bowiem początkowo bezobjawowy przebieg, więc lepiej uczestniczyć w regularnych kontrolach, niż potem mieć sobie za złe, że coś przeoczyliśmy.