Dietetyk jest interdyscyplinarnym specjalistą, którego praca wymaga wiedzy z zakresu wielu gałęzi nauki oraz medycyny. Do jego zadań nie należy bowiem jedynie kompozycja właściwej diety, ale też np. ocena wpływu żywienia na stosowaną farmakoterapię. Dlatego musi być ekspertem zarówno w zakresie anatomii człowieka i fizjologii, ale też farmakologii czy biochemii. Część pokarmów tolerowana przez wiele osób, u innych pacjentów może wywoływać alergie, więc niezbędne jest też przygotowanie w zakresie chemii spożywczej.

Odpowiednia dieta niezbędna jest także podczas przewlekłych chorób: cukrzycy, nowotworów, nietolerancji glutenu czy wreszcie chorób układu pokarmowego. Także w ciąży oraz podczas okresu karmienia piersią warto zasięgnąć porady dietetyka.

Czym zajmuje się dietetyk

Do zakresu jego działań należy przede wszystkim badanie produktów żywnościowych oraz pochodzenia ich składników. Dzięki temu może dobrać odpowiednią dietę. Może ona być przeznaczona dla ludzi otyłych lub z nadwagą, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także dla chorych, którzy nie mogą przyjmować niektórych produktów. Dietetyk dokonuje również oceny wpływu diety na farmakoterapię i koryguje ją w przypadkach, gdy leki wchodzą w niepożądaną reakcję ze składnikami żywnościowymi, co może objawiać się wysypką lub innymi dolegliwościami.

Dietetyk zajmuje się także poradnictwem oraz układaniem diety dla kobiet ciężarnych oraz matek karmiących piersią. Opracowuje sposoby żywienia w stanach chorobowych. Jest opiekunem chorych na nowotwory, cukrzycę, celiakię czy choroby układu pokarmowego. Doradza także sposoby żywienia oraz przygotowania pokarmów osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Planuje diety dla ludzi w różnym wieku, a także o różnej aktywności fizycznej.