Kardiologia zajmuje się całym układem krążenia, a więc zarówno naczyniami krwionośnymi w postaci żył i tętnic, a także samym sercem. Koncentruje się na wadach nabytych i wrodzonych. Kardiolog musi być specjalistą kilku dziedzin. Właściwa diagnoza oraz leczenie chorób, które nie są wprost związane z sercem wymaga wiedzy z zakresu neurologii, pulmonologii, angiologii oraz hipertensjologii.

Specjalne zadania i metody kardiologiczne

Kardiolog zajmuje się przede wszystkim postawieniem diagnozy oraz leczeniem chorób serca, naczyń krwionośnych, mięśnia sercowego oraz całego układu krążenia. Jest także ekspertem, który może właściwie ocenić zawodową odporność i zdolność do pracy lub uprawiania wyczynowego sportu pacjentów, którzy przechodzą rehabilitację lub zmagają się z chorobami serca.

Kardiologia to także specjalistyczne badanie serca za pomocą ultradźwięków czyli echokardiografia. Innym popularnym zabiegiem jest koronografia, czyli cewnikowanie serca.

Choroba wieńcowa i inne schorzenia

Choroba wieńcowa jest dziś najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym na całym świecie. Jest niezwykle niebezpieczna, bo może skończyć się zawałem serca. Najbardziej rozpowszechnione metody jej leczenia to terapie inwazyjne. Należą do nich zabiegi przęsłowania naczyń wieńcowych, przeprowadzane przez chirurgów czy przezskórne interwencje wieńcowe, które wykonują kardiolodzy inwazyjni. Obecnie najczęściej implantuje się w ten sposób stenty. Wcześniej niezbędne jest badanie angiograficzne, które pozwoli poznać anatomię naczyń wieńcowych.

Często diagnozowane są też zaburzenia rytmu serca w postaci migotania przedsionków. Rzadziej zdarzają się choroby zastawek serca, choroby mięśnia serca i zapalne choroby serca (zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego).