Specjalista nefrolog zajmuje się diagnozą oraz przede wszystkim leczeniem wszystkich schorzeń układu moczowego oraz nerek. Zaliczają się do tego zarówno wady wrodzone, jak i nabyte. W pewnym zakresie kompetencje nefrologa pokrywają się z zakresem pracy urologa, ale w przeciwieństwie do niego, nefrolog skupia się wyłącznie na leczeniu nieinwazyjnym.

Terapia opiera się na dobraniu właściwych leków, albo diety, a często zarówno leczenia farmakologicznego oraz odpowiednich zmian w nawykach żywieniowych. Jeśli leczenie w ten sposób nie przynosi rezultatu, stosuje się dializoterapię (dializa otrzewnowa, hemodializa, plazmafereza). Nefrolog opiekuje się także pacjentami, którzy czekają na przeszczep nerki.

Zakres pracy nefrologa

Nefrolog skupia się przede wszystkim na postawieniu właściwej diagnozy. Należy do niego rozpoznanie choroby i decyzja o sposobie jej leczenia. To od jego doświadczenia oraz umiejętności zależy to czy pacjent szybko otrzyma odpowiednią pomoc i będzie właściwie leczony, co zminimalizuje ryzyko powikłań i pozwoli szybko uporać się z dolegliwościami. W niektórych przypadkach chorzy pozostaną pod opieką nefrologa, który może jednak zdecydować o przekazaniu ich pod opiekę urologa. Robi się tak zwłaszcza wtedy, gdy niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Jakie choroby leczy nefrolog

Pacjentami nefrologów są chorzy zmagający się m.in. z kamicą układu moczowego, nefropatią, zakażeniem układu moczowego, białkomoczem, krwiomoczem czy kłębuszkowym zapaleniem nerek. Pod opiekę tych specjalistów trafiają też pacjenci, u których choroby spowodowały