Jak przebiega badanie ginekologiczne

Zaczyna się od wywiadu lekarskiego, czyli po prostu rozmowy z pacjentką, podczas której zbierane są szczegółowe informacje na temat obecnych objawów, ale też chorób i schorzeń z przeszłości – także tych, które miały miejsce w rodzinie. Istotne są także informacje o cyklu miesiączkowym – jego długość, regularność oraz daty rozpoczęcia i zakończenia ostatniej miesiączki. Lekarz z pewnością zapyta też o ewentualne niedogodności podczas i po współżyciu: krwawienia z pochwy, jej suchość, ból podczas stosunku, a także inne objawy, które mogą być niepokojące: upławy, krwawienia.

Podczas każdej wizyty warto też zrobić badanie piersi, a okresowo wykonać USG sutka. U kobiet po 40 roku życia zaleca się także mammografię.

Badanie ginekologiczne kończy się badaniem palpacyjnym poprzez powłoki brzuszne narządów miednicy. Wykonywane jest również badanie wewnętrzne dwuręczne, podczas którego jedną ręką badana jest pochwa, a drugą powłoki brzuszne, by ocenić macicę oraz ewentualne zmiany w miednicy mniejszej. Przy badaniu szyjki macicy pacjentce zakłada się wziernik dopochwowy.

 

Położnictwo

Wbrew pozorom zakres tej specjalizacji to nie tylko asysta podczas porodu. Położnicy opiekują się ciężarną, a także jej rodziną podczas całego procesu – od ciąży, przez poród, po opiekę noworodkiem. Doświadczona położna potrafi przyjąć poród siłami natury, ale także podczas ciąż patologicznych. Jest też ekspertem w temacie planowania rodziny, a także jej wsparciem w zakresie opieki nad noworodkiem nie tylko w aspekcie medycznym, ale również wychowawczym i społecznym.